Víc než jenom typická dovolená u Baltu
Rujana (německy Rügen) nabízí vše co je typické pro dovolenou u Baltického moře – dlouhé písečné pláže, chladnější a větrné počasí a typickou zvlněnou krajinu s listnatými lesy. Kromě toho zde najdete příjemná lázeňská městečka, skvělou místní kuchyni založenou převážně na různých úpravách ryb, opravdu hodně možností pro zábavu s dětmi a výlety na kole i pěšky. Rujana má takřka dokonalou dopravní infrastrukturu kombinující silnice, vlaky, autobusy a lodní trajekty. Výhodou pro nás je velmi dobrá dopravní dostupnost.
Rujana přehledně
- dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře
- vysoká úroveň nabízených služeb včetně ubytování
- kvalitní cyklostezky
- možnosti pěší turistiky a procházek v přírodě
- velká nabídka atrakcí pro děti
- chladné a nestálé počasí, chladné baltské moře
- „německé“ ceny
Základní informace o Rujáně
Rujana je největší německý ostrov, má rozlohu 926 km2, ze severu na jih je 51 km dlouhá, z východu na západ 43 km široká, vytváří velmi členité pobřeží o celkové délce 567 kilometrů! Má dvacet přístavů, mezi nimi i největší německý železniční trajekt Sassnitz-Mukran odkud se dostanete třeba do švédského Trellenborgu, na ostrov Bornholm nebo až do litevské Klajpedy. Zajímavostí je, že z každé vesnice není k moři dále než 7 kilometrů.
Mohlo by se hodit: Ubytování na Rujáně (Booking.com) | Online rezervace zážitků na Rujáně
Pláže a koupání
Díky členitému pobřeží má Rujána 56 km písečných pláží ke koupání a dalších 27 km kamenitých pláží. Pokud hledáte koupání o samotě nebo naopak rušnou pláž s občerstvením na dosah, máte nepřeberné možnosti výběru. Za zmínku stojí bohatá nabídka nudistických pláží označených FKK (Freikörperkultur), které najdete takřka všude. Pláže u mořských letovisek a hotelů jsou typické svými proutěnými koši, které vás budou chránit proti větru a umožní příjemné slunění.
Populární pláže najdete na východním pobřeží. V oblasti tzv. mořských lázní (ostseebad) Binz, Sellin, Baabe, Göhren a Thiessow jsou většinou poměrně rušná místa, nicméně i tady najdete klidnější lokality. Severně od Binzu v oblasti Prora je dlouhá písečná pláž s dunami.
Pro milovníky klidu je perfektním místem sedmi kilometrová pláž mezi Glowe a Juliusruh, která je obklopená borovicovými lesy, není zde žádný hotel, takže si určitě najdete místo, kde budete téměř sami.
Počasí na Rujaně
Rujana leží severně od nás, čemuž odpovídá i počasí. Průměrné letní teploty dosahují necelých dvacet stupňů, přesto si můžete užít i horkých letních dní s teplotami atakujícími třicet stupňů. Rujana se chlubí rekordem z roku 2009, kdy zde naměřili 2.146 hodin slunečního svitu.
Letní sezóna na Rujaně začíná někdy v polovině května a končí v září. Za zmínku stojí i teplota moře. Je studené, málokdy jeho teplota překročí dvacet stupňů, takže je spíš pro otužilejší plavce.
Příroda
Pro Rujánu jsou typické křídové útesy (německy Kreidküste), které najdete mezi Sassnitz a Lohme. Útesy ční do výšky přes 100 metrů, hlavním lákadlem je vyhlídka Königsstuhl a Wissower Klinken – formace dvou cimbuří vysokých 20 metrů. Bohužel v roce 2005 se obě věže zřítily do moře, přesto jsou jejich pozůstatky stále turistickou atrakcí. Eroze křídových skal je patrná i dnes, na plážích najdete sesutou půdu i stromy spadlé z útesu.
Ke křídovému pobřeží přiléhá přírodní park Jasmund se svými 700 let starými bukovými lesy, který představuje cyklisty i pěšími turisty hojně navštěvovanou lokalitu.
Na Rujaně najdete i jezera – třeba Schmachter See nebo Selliner See – většinou obklopená mokřady s bohatým výskytem ptactva. Pro pobřeží jsou typické písečné duny.
Ubytování
Na Rujanu přijíždí ročně jeden a čtvrt milionů turistů. Tomu odpovídají i ubytovací kapacity – ostrov nabízí více než 60 tisíc lůžek v různých typech ubytování. Z hlediska kvality a ceny je na Rujaně celá škála hotelů od špičkových až po cenově přijatelnější. Je zde řada penzionů, kde dostanete pokoj se snídaní nebo bohatá nabídka apartmánů s vlastním vařením. Velmi populární jsou ferienwohnungen (tzv. fewo) což je ubytování v soukromí. Najdete ho opravdu všude.
Mohlo by se hodit: Ubytování na Rujáně si můžete online rezervovat tady
Jídlo a pití
Rujana nabízí svoji charakteristickou kuchyň založenou na přípravě ryb. Tzv. Fischbrötchen se nabízí snad „na každém rohu“. Jde o rybu opečenou v těstíčku, většinou se jedná o tresku (dorsch), lososa (lachs), sledě (hering) nebo platýze (halibut) a jde o levné a rychlé jídlo. Ryba je v housce opravdu výborná a stojí za ochutnání. Další rybí specialitou jsou nakládané a solené ryby – matjesy – nebo uzené ryby (raucherfisch). Určitě obojí vyzkoušejte, jsou velmi jemné a zaručeně čerstvé, matjesy se dokonce podávají i jako hlavní jídlo v nejlepších restauracích.
Z pití stojí za ochutnání místní pivo. Zarytého milovníka českého ležáku asi nepřesvědčí, ale místní německé značky Stranlsunder, Lübzer nebo Störterbeker byste měli vyzkoušet.
Doprava na ostrově
S pevninou je Rujána spojena impozantním mostem ústícím přímo v hansovním městě Stralsund. Síť silnic je členitá, Rujana má 2 tisíce kilometrů silnic, takže se dostanete opravdu všude, provoz na hlavních silnicích je sice poměrně silný, ale řidiči jsou velmi ukáznění a ohleduplní, hlavně k cyklistům. Skoro všechny silnice jsou v perfektním stavu, přesto narazíte i na odlehlé silničky s dlažebními kostkami. Populární je doprava vlakem, železniční síť představuje sto kilometrů kolejí mezi Stralsundem, Bergenem, Sassnitzem a Putbusem na jihu.
Populární turistickou atrakcí je parní vláček Rasender Roland (Krkolomný Roland), který jezdí po 24 km dlouhé úzkokolejné železnici mezi Putbusem, Binzem, Sellinem a Göhrenem.
Běžnou součástí dopravy jsou na ostrově trajekty. Nejfrekventovanější je Wittower Fähre spojující severní poloostrov Wittow (Halbinsel Wittow) s hlavní částí ostrova. Délka trajektu je 400 metrů, je určen pro automobily, cyklisty i pěší a pendluje zde nepřetržitě od časného ráno do pozdního večera, takže nepředstavuje žádnou překážku dopravě.
Druhý trajekt jezdí mezi Schaprode a vesnicemi Vitte, Kloster nebo Neuendorf na ostrově Hiddensee. Třeba plavba do Vitte trvá tři čtvrtě hodiny, všechny trasy mají přesný jízdní plán. Skutečnou raritou je Moritzdorf Fähre určený pro cyklisty a pěší. Převoz obstarává ruční veslice, takže jeho provozování představuje úctyhodný fyzický výkon.
Příjezd na Rujanu
Z Prahy je to do Stralsundu 620 kilometrů jízdy po dálnici s výjimkou krátkého úseku u Ústí nad Labem. Není potřeba platit žádné dálniční poplatky, po cestě pravděpodobně nenarazíte na žádné dopravní komplikace, snad s výjimkou možných stavebních oprav. Průjezd Drážďanami je poměrně dobrý, objetí Berlína je ukázkový příklad řešení tranzitní dopravy v okolí velkých měst. Za Berlínem vás čeká už jenom poloprázdná dálnice. Pohodová cesta na dovolenou je určitě věc, kterou každý ocení. Bohužel třeba u destinací v jižní Evropě je spíše výjimkou. Takže pokud se neradi stresujete na přecpaných silnicích, je Rujána jasnou volbou.