Cyklovýlet na ostrov Fanø začíná nástupem na trajekt v Esbjergu. Jezdí každých 20 minut, u terminálu je dostatek míst na parkování, takže nejjednodušší je nalodit se pouze s kolem. Důležité je zjistit si odjezd posledního trajektu z ostrova, abyste na něm nezůstali. Nám jel už v 17:50. Lístky se kupují jen v Esbjergu a pouze zpáteční, na Fanø už je pak nikdo nekontroluje. A v samotném Esbjergu si žádnou procházku ani neplánujte, jedná se o průmyslové město, nábřežní kolonádu tady nenajdete.
Po pár minutách plavby jste v Nordby, největším městečku na ostrově. Mají tady malebné dánské domky s doškovou střechou a pěknou kolonádu, která je ale určená pouze pro pěší, kola tady musíte vést. V opačném případě riskujete pokutu 300 dánských korun. Sesednout se ale vyplatí, centrum je malebné, příjemně ospalé a s trochou štěstí můžete v přístavu zahlédnout v moři tulení rodinku.
Z Nordby vede cyklovýlet nejdřív po východním pobřeží a pak na druhou stranu ostrova do Fanø Bad a Rindby Strand. Trasa je nenáročná, po téměř dokonalé rovině. Cyklostezky jsou v Dánsku řešené velkoryse a přehledně. Cyklista má například přednost i před vozidly přijíždějícími z vedlejší ulice. Provoz je tady ale velmi řídký, aut potkáte minimum. V Rindby Strand najdete kavárničky a restaurace. Nejzajímavější je ale samotná cyklostezka, která tady odbočí a vede přímo po pláži. Nebojte se, písek je ztvrdlý a můžete po něm v klidu jet. Po pláži dokonce jezdí i auta, jak je povoleno na většině pláží v Jutsku. Když fouká vítr do zad je jízda po pláži opravdu super cyklistický zážitek. Ten si navíc budete užívat dlouho, protože celé západní pobřeží ostrova tvoří právě tato dlouhá pláž.
Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Ribe
30+ hotelů a penzionů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace
Cesta po pláži končí na jižním cípu ostrova. Tady se odbočí opět do vnitrozemí a po projetí Sønderho se cesta stočí zase na sever. Samotné Sønderho je malá vesnička a oblíbený cíl turistů. Mezi dunami porostlými trávou uvidíte stejně jako v okolí Fanø Bad prázdninové domky opět s typickou doškovou střechou a jak je v Dánsku zvykem žádný dům nemá okolo plot. Kromě domků se docela často mezi dunami skrývají také bunkry, jaké známe z našeho pohraničí. Ostrov byl součastí Atlantickéhu valu a na ostrově jich tak je celkem 300. V centru najdete luteránský kostel, malé muzeum Citroënu a samozřejmě příjemné restaurace a kavárny. Ceny jsou jako v celém Dánsku docela vysoké.
Cyklostezka číslo 404 podél hlavní silnice ze Sønderho do Nordby je parádní. Právem se jí říká Panoramarute. Pokud fouká severní vítr, jeďte do Sønderho po pláži po větru a tudy zpátky na trajekt. Občas cyklostezka odbočí od hlavní silnice a dostanete se tak do lesů na ostrově a neminete ani typické dánské pastviny, na kterých se pasou krávy nebo koně. Po cestě po pláži je to zajímavá změna. Celý výlet končí opět v Nordby.
Údaje o trase
- Nordby – Nordby
- délka: 33,8 km
- doba: cca 1:59
- stoupání: 19 m
- max. výška: 13 m n.m.
- min. výška: 0 m n.m.